Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Tęsknota i nadzieja

Stęskniliśmy się za słońcem. Wszystkich – chyba nie mylę się (?) – mierziły (a wręcz irytowały) ponure, zachmurzone ranki, którymi „raczyła” nas, niemal dzień w dzień, ledwie co miniona zima. Śniegu niewiele, wokół szaro i tylko gdzieniegdzie biało. Owszem, zwłaszcza ostatnio, bywało mroźnie, jednak to wszystko. Zaś słońca jak na lekarstwo, czyli tylko, tylko… Uff - niejedno z nas westchnęło z ulgą, gdy spadły z kalendarza kartki z datami: 20 marca (początek wiosny astronomicznej) i 21 marca (wiosna kalendarzowa).

Wreszcie będzie słońce (no może będziemy jeszcze musieli poczekać) ale w pewnym sensie, słońce z nami było przez większą część zimy. Poniekąd. A to za sprawą fotowoltaiki, czyli dziedziny techniki zajmującej się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Jak bowiem informowaliśmy mieszkańców opracowujemy  program mający na celu pozyskanie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych (tzw. paneli słonecznych wraz z okablowaniem), także, a może nawet przede wszystkim, w budynkach prywatnych. Mówiąc najkrócej: idzie o wykorzystanie energii słonecznej  w naszych gospodarstwach domowych.

Z początkiem roku  każde gospodarstwo dostało specjalnie przygotowaną ankietę. Otrzymali Państwo swoisty formularz inwentaryzacyjny używanych w Państwa domach urządzeń energochłonnych (lodówki, pralki itd.) z zaznaczeniem ich ilości i mocy (kW), czyli zapotrzebowania na energię.

Ostateczny termin składania ankiet (pierwotny był do 31 stycznia) minął 28 lutego br. Dodam, że otrzymaliśmy 150 wypełnionych ankiet.  Pracujemy nad sporządzaniem dokumentacji konkursowej.  Projekt będzie współfinasowany przez Regionalny Program Operacyjny województwa śląskiego o okresie programowania 2014 -2020, o ile Gmina Chełm uzyska odpowiednią ilość punktów podczas oceny konkursowej. Wierzę, że tak będzie, bo mamy dobre doświadczenia w ubieganiu się o tzw. środki unijne. Co to oznacza?

 Otóż każde z uczestniczących  w projekcie gospodarstw domowych (150 ankietowanych) oraz część obiektów publicznych otrzymają dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczna w wysokość 85 procent wartości instalacji! A więc jedynie 15 procent (oraz należny VAT) projektu poniesie każdy z zakwalifikowanych do projektu mieszkańców.  O  szczegółach  będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej.

Ponieważ jest to mój ostatni wpis przez świętami, pozwolą Państwo, że zgodnie z tradycją, także dzisiaj, jak w każdym dotychczas Wielkim Tygodniu, złożę wszystkim mieszkańcom Chełmu Śląskiego, Państwa Rodzinom, najbliższym i znajomym życzenia pogodnych i szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy. Dużo zdrowia i radości.

Zaś najmłodszym, i tym, którzy się za takich uważają, a którzy byli bardzo, ale to bardzo grzeczni (czyżby więc wszystkim?) hojnego Zająca. A paniom i pannom? Akuratnego, nie nadmiernego, Śmigusa Dyngusa i uśmiechu. Nawet gdy czasem z tym dyngusowaniem przesadzimy.

Wesołych, pełnych słońca i nadziei, rodzinnych Świąt !!!

Stanisław Jagoda

Zauważyliście, że przyleciały bociany? To już na pewno wiosna!

Komentarze:

Komentator: obserwator [2018-04-02 20:27:36]
Jo widziołek dwa sorki.
Komentator: Adam [2018-03-29 23:26:19]
Odpowiadam Janowi. Przedwczoraj na gnieździe w Górkach obok latarni siedziały dwa bociany. Zatrzymałem auto i przyglądałem się przez dłuższą chwilę. Więc są już u nas. Przyleciały. Wesołych Świat wszystkim!
Komentator: jan. [2018-03-29 18:18:17]
A Pan już zauważył jakiegoś bociana?
Dodaj swój komentarz